Mramorový krb – cez náročnú prípravu k úžasnému výsledku

Na začiatku celého procesu bola vizualizácia. Architektova predstava zhmotnená do malého obrázku vo formáte PDF. Predstava krásna, vizualizácia na profesionálnej úrovni, návrh mramorového krbu bol ohurujúci a zároveň jednoduchý, ale tak komplikovaný, že je problém ho aj vykresliť klasickým technickým výkresom.

Prvý týždeň sa len motám okolo, sem tam otvorím obrázok aby som ho vzápätí hneď zavrel. To sa nedá, toto nevyrobíme.  Toto ani nezameriam, ani nenakreslím. Snažím sa ten tvar aspoň pomenovať, aby som vedel s čím mám dočinenia. Hlavou dole obrátený 130 stupňový výrez z kužeľa, useknutý vrchol, s ďalším výrezom pre ohnisko, a z neho dve pokračujúce vyklonené steny ukončené dvomi „ušami“. Ani pomenovať sa to nedá. Žiadna rímsa, žiadny portál.

No čo mi teda ostáva? Napadlo mi, že na základe vizualizácie vymodelujem v počítači niečo, čo sa aspoň čiastočne podobá tvaru, ktorý chceme vyrobiť. Snáď niekedy. Na moje prekvapenie, až tak zle to zase nejde. Základný tvar je o nejakú chvíľu hotový a už letí mailom architektovi s veľmi jednoduchou otázkou. „Takto nejako?“. A prichádza prvý čiastkový úspech, ale veľmi dôležitý. Odpoveď znie, „Áno“. Super, začíname.

Z predošlej komunikácie síce vieme čo nás čaká, veď priamo na stavbe realizujeme aj ďalšie kamenárske práce. Avšak pri pohľade na miesto kde má stáť krb, a už pri známej predstave ako má vyzerať nás chytá mierne zúfalstvo. Vieme že pod krbom realizujeme aj nosnú konštrukciu, ktorá ponesie celý tento unikátny mramorový krb, a ak sme celý čas rozmýšľali ako budeme vyrábať kameň, tak podobné otázky si kladieme aj pri nosnej konštrukcii.

Robili sme nejednu oceľovú nosnú konštrukciu, v čom je táto iná? Že je vyklonená, nepravidelná? OK, ale stále je to len kopa oceľových profilov. Konštrukcia je čochvíľa načrtnutá s dodatkom, že po predbežnom zameraní kameňa sa dorobí na požadovaný rozmer, posúdi statikom a nechá vyrobiť.

Prečo píšem o predbežnom meraní? Pretože od začiatku je jasné, že tento krb sa nebude merať raz. Ani dvakrát. Možno 5 krát, možno 7 a finálne meranie sa zopakuje pre kontrolu ešte raz. Ani to finálne meranie nebude kompletné. Možno len tretina krbu, možno polovica. A potom budeme domeriavať. Uvidíme ako to pôjde.

Po prvých zoznamovacích týždňoch dochádza k dohode, koľko kameňa – mramoru treba objednať. To je tiež diskusia 5 ľudí na dva týždne, takže tento krok preskočíme.

Kameň je objednaný. Máme čas na meranie, modelovanie, kreslenie, odsúhlasovanie.  Po prvotných diskusiách s architektom a statikom je nosná konštrukcia vyrobená a osadená na miesto určenia. Už nám nič nebráni v tom, aby sme sa nasťahovali na našu krásnu mramorovú podlahu pred krb, rozložili výkresy, stroje a aby sme si opäť položili známu otázku. „Ako?“.

Nemá význam dlho rozmýšľať nad nesmrteľnosťou chrústa, zapíname mašinu a meriame čo vidíme. Tá dôležitejšia časť príde aj tak v kancelárii, keď namerané hodnoty bude treba preniesť do 3D modelu.  Meriame strojne, meriame ručne, meriame pomaly ,meriame každú mieru dvakrát a dvakrát sa aj kontrolujeme. Miery hovoríme nahlas. Musíme vyzerať veľmi komicky, ale nikto nemá záujem sa pri tomto pomýliť. Na druhý deň už kreslím. Po 5 hodinách vygenerujem výsledok, porovnám s výrobným výkresom nosnej konštrukcie, s ktorou by kameň samozrejme mal aspoň kúsok súhlasiť a zmrzne mi úsmev na tvári.  Zle je. Zle. Nesedí. Iná výška. Iný sklon. Meral som snáď iný krb? Vedeli sme že na prvýkrát to nebude. Že tam budú odchýlky. Ale toto je dosť zlé.

Mierne demotivovaný rozkladám celý ansámbel pred krbom opäť. Mením postup. Nebudeme predsa dvakrát robiť to iste s nejasným koncom. Kempujeme pred krbom 4 hodiny. Výsledok? Na druhy deň poobede v kancelárii sa už doširoka usmievam. Sedí. A nie len tak kadejako. Sedí presne, úplne presne. Plus mínus pár milimetrov. Buď sme takí dobrí, alebo mame také šťastie. Hlavné meranie sme teda zvládli na dvakrát. To je základ, tu začneme a už nepustíme. V rýchlosti prebehne ešte tretia skrátená meračka, ktorá nám potvrdí správnosť nášho posledného postupu.

Mame miery, mame tvar. Výkres je odsúhlasený architektom. Začínajú diskusie ako vyrábať. Technického vybavenia máme toľko že si môžeme vyberať. Na píle? Na fréze? Ručne? Alebo to skombinujeme? Zhodneme sa na postupe, už by sme pomaly išli aj na to, ale hlodajú vo mne pochybnosti. Materiálu je tak akurát, výroba bude trvať niekoľko týždňov. Naozaj je to dobre zamerane? Hovorí sa dvakrát meraj, raz rez. Ja hovorím, desať krát meraj a potom uvidíš. Objednávame OSB dosky, na vodnom lúči režeme tvary jednotlivých kusov, predný pohľad, rez. Vytvárame si z dreva akési trojrozmerne šablóny. V našom  domácom showroome ich skladáme do seba s predpísaným sklonom a polomerom. OK, sedia. To sme čakali. Poďme s nimi na stavbu. Keď budú sedieť tam, mame polovicu roboty za sebou. S malou dušičkou skladáme trojmetrové dosky do správneho tvaru, uhla. Uchytávame, štelujeme, aby sme nakoniec zoskočili dole pred krb a povedali. „OK, nevymýšľaj už, sedí to.“

S pozitívnou správou spúšťame výrobu. Ostáva už len čakať. Kolegovia vo výrobe robia vynikajúcu prácu, a o týždeň môžu prvé kusy cestovať na miesto určenia. Postup je jasný. Skonzultovaný s montážnikmi za posledný mesiac asi 15 krát. Osadíme stredný kus mramoru, čo bude extrémne dôležité. Šablóny sedeli, ale kameň – to je niečo iné. Nedá sa ohnúť, predĺžiť, zdeformovať. Musí sedieť, iná možnosť nie je. Montáž začína v pondelok 8:30. V utorok 14:00 uvoľňujem napätie. Päť najväčších kusov visí, a všetko je v poriadku. Konštrukcia drží, kusy pasujú, farba aj kresba kameňa prebieha. Teraz to môžem povedať. Je to v suchu. Vieme čo robíme. Už to máme pevne v rukách.

Od prvého vzhliadnutia vizualizácie prešlo 5 mesiacov. A na krbe visia prvé kusy. Kým zamontujeme posledný kus, prejde ešte ďaľší mesiac. Výsledok je však rovnaký ako prvotná vizualizácia. Ohurujúci.

Pre tento mramorový krb bol použitý materiál Rain Forest Brown, ktorý sme vyberali niekoľko mesiacov, aby bol výsledok čo najlepší. Vrchný detail perfektne sedí so stropom a spodný detail perfektne sedí s mramorovou dlažbou.