Mramor je hornina, ktorá vznikla premenou usadených vápencov alebo metamorfózou staršieho mramoru.
Mramor sa dostal do popredia hlavne v staroveku, kde bol používaný ako stavebný materiál. Vďaka svojej pevnosti a relatívnej mäkkosti sa stal obľúbeným materiálom pre stavbu sôch, pretože sa dal ľahko opracovávať dobovými bronzovými nástrojmi. Mramor vďaka svojej pevnosti, farebnosti a výnimočnosti zostal mnohé dekády rokov obľúbeným stavebným materiálom, ktorý sa využíva aj dnes.
Na rozdiel od vtedajších staviteľských techník sa postupy pri opracovaní mramoru zmenili a prešlo sa na strojové opracovanie mramoru.V dnešnej dobe sa mramor strojovo vyťaží vo forme cca 30 tonového bloku. Následne sa tento blok prevezie do firmy, ktorá zabezpečuje rezanie platní. Platne zvyčajne začínajú hrúbkou 20 mm, ale môžu mať hrúbku aj 200 mm – všetko závisí od požiadaviek klienta.
Bloky sa môžu narezať aj na menšie bloky, z ktorých sa vyrábajú sochy. Sochy sú tiež vyrábané strojovo a to CNC robotickou rukou. Samozrejme stroje nemôžu nahradiť ľudský cit, a všetky takéto výrobky sa musia ručne doleštiť a upraviť. Stroje urobia len hrubú robotu. Čo sa týka platní, tak po ich narezaní na požadovanú hrúbku sa vytvorí povrch. Povrch mramorových platní môže byť leštený, matný, kefovaný, brúsený alebo inak opracovaný.
Mramorové platne sú uložené na stojany, kde čakajú na prevoz na spracovanie. Z platní sa vyrábajú kuchynské pracovné dosky, obklady krbov, dlažba, stoly, parapety, náhrobné kamene a iné výrobky, ktoré nám klienti zadajú.
Mramorová dlažba môže mať hrúbku aj 10 mm pri najbežnejšom formáte 600 x 300 mm. Kuchynská pracovná doska by mala mať odporúčanú hrúbku minimálne 30 mm a tiež sa neodporúča použiť pri kuchynskej pracovnej doske mramor – odporúčaná je žula.
Ako som už písal, mramor je obľúbeným materiálom v interiéry vďaka svojmu špecifickému dizajnu a pocitu luxusu vo vašej domácnosti. Na mramore je zaujímavé to, čím všetkým si musel prejsť, kým sa dostal do vášho interiéru. Bolo to niekoľko miliónov rokov tvorenia, zložitý proces ťažby a náročný proces výroby. Preto nemáte doma len „kameň alebo mramor“, máte doma unikátny kus prírody, za ktorým sa ukrýva dlhý príbeh.
Kamenárstvo Banská Bystrica – MramorLand.